Smart shopping – czyli jak oszczędzić dzięki gazetkom z marketów

Obecne czasy sprawiają, że ludzie starają się oszczędzać swój kapitał. Jednym ze sposobów jest próba wydawania mniej podczas robienia zakupów. Dzięki temu w naszym społeczeństwie wykształcił się model konsumenta sprytnego, przebiegłego, którego zakupy określa się jako smart shopping.

Smart shopping swoje początki ma w 2008 roku, kiedy na całym świecie rozpoczął się kryzys. Mimo, że nie dotknął on naszego kraju, to obywatele zainspirowani modelem zakupów na zachodzie rozpoczęli samodzielnie uprawiać smart shopping. Swoją cegiełkę dołożył także internet. To w sieci często można spotkać się z najlepszymi cenami za dany towar. W Polsce smart shopping zazwyczaj nie łączy się z niedostatkiem, ale obawą o przyszłość. Rodacy całkiem dobrze uprawiają smart shopping, o czym świadczy wysoki wynik tzw. IQ zakupowego, którego badania zleciła VISA.
Czekolada jest produktem wytwarzanym z masła kakaowego, miazgi kakaowej oraz cukru. Mimo, że kakao było stosowane jeszcze przez Majów, to forma tabliczek znana i spożywana po dziś dzień została zapoczątkowana dopiero w 1828 roku. Rewolucjonistą w dziedzinie czekolady był Rudolf Lindt, który stworzył pierwszą na świecie rozpuszczalną czekoladę.
Smart shopping to w skrócie szukanie okazji, żeby kupić możliwie jak najlepszy jakościowo produkt, w jak najniższej cenie. Należy więc do sprytnych zakupów podchodzić dosyć dokładnie. Trzeba przecież porównywać ceny, wyłapywać okazje itd. Dobrym rozwiązaniem są chociażby gazetki z marketów, które często zawierają okresowe promocje na dany towar, a także dają konsumentowi różne kody promocyjne. To rozwiązanie popularne jednak głównie w przypadku sklepów spożywczych i dyskontów, takich jak np. Biedronka. Gazetki reklamowe zazwyczaj są tematyczne, zależnie od sezonu. Dla przykładu – ryby będą przecenione przed Bożym Narodzeniem, natomiast w okresie Wielkanocy można spotkać wiele promocji dotyczących foremek na babki, jajek itd. Tak samo gadżety elektroniczne będą przecenione w czasie, kiedy istnieje możliwość wręczenia komuś prezentu (6 grudnia, walentynki itd.).
Gazetki promocyjne to jednak nie wszystko, ponieważ ogromną pomocą dla sprytnych konsumentów są internetowe porównywarki cenowe, które gromadząc dane z różnych sklepów w prosty sposób pokazują, gdzie można dany towar kupić w najniższej cenie.
Bardzo pomocni mogą być również inni konsumenci. W internecie można znaleźć fora skupiające się na dosłownie każdym temacie. Nieważne, czy chodzi o sprzęt komputerowy, pożywienie, instrumenty muzyczne, pojazdy, kosmetyki, artykuły budowlane i wiele innych. W czym przejawia się pomoc innych internautów? Przede wszystkim są oni zaznajomieni z danym rynkiem, a więc doskonale wiedzą, gdzie konkretny produkt można kupić w przystępnej cenie, czasami sugerując rozwiązania typu sprowadzenie towaru zza granicy, ponieważ nawet dodając koszty przesyłki wychodzi taniej.
Innym sposobem pomocy jest ich (internautów) duża wiedza w danej kategorii. Na przykład chcąc zaopatrzyć się w zestaw do słuchania muzyki, warto zacząć wątek w internecie i podać propozycje, które są rozważane. Użytkownicy forów ocenią, który produkt sprawdzi się najlepiej, opisując zwykle swoje własne doświadczenia z nim związane.

Przeczytaj także!